ورق فولادی

ورق فولادی یکی از با کیفیت‌ترین و پرکاربردترین نمونه ورق هستند که به ورق سیاه نیز شناخته شده‌اند. این ورق در دو نوع ST37 و ST52 ساخته می‌شود که در ابعاد متفاوت به بازار ارائه می‌شود. قیمت ورق سیاه با توجه به ابعاد در بازار مشخص می‌شود.
کارخانه‌های تولید ورق سیاه در کشورمان از صفر تا صد محصولات خود را تولید کنند. برای نمونه تولیدکنندگان نورد و ورق کارخانه‌هایی که اسلب تولید می‌کند سپس آن را به ورق تبدیل می‌کند تنها کارخانه‌ی فولاد مبارکه است. همان‌طور که می‌دانید کارخانه‌های هرمزگان و خوزستان فقط اسلب تولید می‌کنند و آن را به ورق تبدیل نمی‌کنند در این میان یک سری از کارخانه‌ها می‌باشند که اسلب تولیدشده را از آن‌ها خریداری می‌کنند و آن‌ها را نورد می‌کنند که محصول نهایی آن‌ها ورق می‌باشد. بر همین اساس فولاد مبارکه نیز تنها کارخانه‌ای است که تمامی این فرایند را از ابتدا تا انتها انجام می‌دهد. این کارخانه ورق‌های تولیدشده را با ضخامت‌های ۱.۲ تا ۱.۶ میلی‌متر تولید می‌کند.

کاربردهای ورق فولادی

بر اساس ویژگی‌های مطرح‌شده در مورد میزان ضخامت ورق‌های فولادی در مصارف مختلف از قبیل لوله‌سازی، کشتی‌سازی، خودروسازی، ساختمان‌سازی و تولید بعضی از قطعات و تجهیزات ماشین‌آلات به کار می‌رود. با توجه به مطالبی که در فوق در خصوص ورق سیاه ذکر شد که در دو نوع ST37 و ST52 می‌باشد. در ادامه در مورد تفاوت‌هایی که میان این دو نوع ورق وجود دارد می‌پردازیم.

مقایسه ورق ST37 و ST52

به صورت کلی از ورق ST، فولادهایی که برای ساختمان‌سازی به کار می‌روند استفاده می‌گردد. بعد از این حروف، عددی استفاده می‌شود که در صورتی که این اعداد را در ۸۱ و ۹ ضرب کنید حداقل میزان استحکام کشش فولاد بر مبنای نیوتن بر میلی‌متر مربع حاصل می‌گردد. بعد از بیان کردن عدد مربوطه، درباره استحکام و مقاومت از خط تیره استفاده کنید و عدد مطرح‌شده میزان کیفیت فولاد به کار رفته شده در ورق مصرفی را نشان می‌دهد.

درجه یک : ورق‌هایی هستند که برای کارخانه‌های معمولی نوشته نمی‌شوند.
درجه دو : از این نوع ورق‌ها با این نوع درجه‌بندی تنها برای کارهای مهم استفاده می‌گردد.
درجه سه : نیز فولادهای آرام ریخته‌گری شده که از میزان خلوص بالا و خاصیت جوشکاری و جوش‌پذیری مناسبی برخوردار هستند.

فولاد ST37 به فولاد نرمه نیز معروف است که مهم‌ترین کاربرد این نوع از ورق‌ها برای کارهای عمرانی و صنایع ساختمان‌سازی به کار می‌رود. از این نمونه محصولات به علت پایین بودن میزان درصد کربن دارای استحکام و مقاومت متوسطی است. ورق‌های ST37 در صنایع مختلف بسیار پرکاربرد بوده و به دلیل فرآیند جوش‌پذیری و خاصیت مکانیکی مناسب این محصول به شما می‌رود.
ورق ST52 از ورق‌هایی است که مقاومت بالایی دارد و دارای ویژگی‌هایی مانند سیلیسیم و منگنز است که دوام بسیاری دارد و از خصوصیات بارز این محصول به حساب می‌آید.

از نظر قیمت نیز ورق سیاه در دو نوع ST37 و ST52 تفاوت‌های محسوسی ندارند اما ST52 نیز از کیفیت بیشتری نسبت به سایر مدل‌های دیگر برخوردار است. با توجه به اینکه از st52 می‌توان به عنوان جایگزین st37 استفاده کرد که باعث کاهش وزن فولاد مصرفی در صنایع ساختمان‌سازی می‌گردد این مدل از فروش بالاتری برخوردار است.

انواع ورق های فولادی

با توجه به اینکه این شرکت با تولیدکنندگان بزرگ و مطرح ورق سیاه و انواع ورق‌های فولادی در کشور، ارتباط تجاری گسترده ای دارد؛ این مجموعه مشتریان مختص به خود را دارد که هر کدام از بزرگان صنعت خود به حساب می آیند.

با ما تماس بگیرید