پودر آلومینا

آلومینا یا پودر دی اکسید آلومینیوم ماده اولیه اصلی تولید فلز آلومینیوم است. آلومینا از روش بایر تولید می‌شود و برای تولید هر تن آلومینیوم نیاز به ۲ تن آلومینا داریم و از سوی دیگر برای تولید هر تن آلومینا به ۲ تا ۳ تن سنگ معدنی بوکسیت نیاز است. آلومینا دارای مصارف متالورژیکی و غیرمتالورژیکی است، اما مصرف عمده آن در صنعت احیای آلومینیوم است.

همانطور که قبلا نیز اشاره شد، هر تن آلومینا حدود ۲ تا ۳ تن بوکسیت نیاز دارد. ایران از نظر ذخایر بوکسیت با توجه به عدم بهره‌مندی از شرایط آب و هوایی مناسب برای تشکیل این ماده معدنی کشوری فقیر محسوب می‌شود.در حال حاضر تجارت بوکسیت در جهان بسیار رونق یافته است و کشورهای معدودی که ذخایر غنی بوکسیت در آنها مستقرند مورد توجه بسیار سرمایه‌گذاران قرار گرفته‌اند؛ به‌طوری‌که مثلا در کشور گینه که غنی‌ترین و بیشترین ذخایر بوکسیت جهان را در خود جای داده از سال ۲۰۱۸ تولید و صادرات بوکسیت از ۱۷ میلیون تن در سال به حدود ۸۰ میلیون تن در ۲۰۲۰ رسیده که با هجوم موج جدیدی از سرمایه‌گذاری خارجی توسط چینی‌ها و بسیاری سرمایه‌گذاران دیگر از جمله هندی‌ها و اعراب حاشیه خلیج‌فارس این مهم ممکن شده است. از طرفی معادن بوکسیت اغلب در کشورهایی واقعند که دسترسی به انرژی ارزان (۳۵ درصد هزینه تولید هر تن آلومینا انرژی است) یا سایر عوامل تولید به صرفه ندارند. مثلا سوخت در گینه وارداتی و بسیار گران است و در استرالیا هزینه انرژی و نیروی انسانی و نیز تعرفه‌های زیست محیطی بالاست و این عوامل هزینه‌ای طی سال‌های اخیر برخی پالایشگاه‌های آلومینای استرالیا را از صرفه تولید ساقط و تعطیل کرده است. بررسی روند توسعه صنعت آلومینیوم جهان در ۴۰ سال گذشته نشان می‌دهد تولیدکنندگان آلومینیوم بزرگ (با ظرفیت حدود یک میلیون تن در سال مثل ایران) همگی نزدیک به اتفاق هم دارای پالایشگاه آلومینا عمدتا در کشور خودشان و نیز دارای سهام مالکیت در معادن بوکسیت (عمدتا در کشورهای غنی از بوکسیت) هستند.
بزرگ‌ترین مشکل تولیدکنندگان آلومینیوم در کشور، تامین و واردات ۸۰ درصد مواد اولیه است که پودر آلومینا یکی از آنها به حساب می آید. ما، شرکت توسعه تجارت آفاق زرین، با سابقه‌ی خود در صنعت تجارت توانسته ایم از قدرت چانه‌زنی بالایی در بازار بین الملل برخوردار شویم تا بتوانیم اقلام ضروری برای صنعت کشورمان، از قبیل پودر آلومینا که واردات آن با توجه به محدودیت‌های امروزه در کشور دشوار می‌باشد را انجام دهیم.

با ما تماس بگیرید